Home / Estetik Diş Hekimliği / Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş sağlığı, insanın genel vücut sağlığı ile doğru orantılı olduğundan diş bakımı ve sağlığı konusunda oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Bu konuda yapılması gerekenler düzenli diş fırçalamak, herhangi bir diş problemi oluştuğunda uzman diş hekimlerine başvurmak olarak sıralanabilir.
Sosyal çevrede ise dişlerin sağlıklı olması kadar beyaz olması ve düzenli olması da önemlidir. Yiyecek ve içecekler, sigara ve düzenli diş fırçalamama gibi nedenlerden dolayı beyazlığından uzaklaşan dişleri beyazlatmak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.

Diş hekimliğinde uygulanan diş beyazlatma yöntemleri;

Diş Hekimi Desteğiyle Beyazlatmak
Kişinin kendi yöntemleriyle diş beyazlatması olarak sıralanabilir.

Diş sağlığı oldukça önemli olduğundan beyazlatma işleminin diş hekimi desteğiyle yapılması ilk tavsiye edilen yöntemdir. Bu yöntemde uzman hekim, lazer ve diğer beyazlatma tekniklerini kullanarak bu işlem için uygun ve steril araçlarla işlemi gerçekleştirir.
Kişinin diş hekimine gitmeden ve dişlerine zarar vermeden yapabileceği diş beyazlatma yönteminde ise düzenli diş fırçalanması ana esastır.

Diş Beyazlatma Zararı Var Mıdır?

Diş sağlığı ve bakımı kişinin dışarı açılan penceresidir. Sağlıklı ve bakımlı dişler kişinin özgüvenini artıracağı gibi toplumda göreceği ilgi ve saygınlığında en etkileyici unsurlarındandır. Bu nedenle diş bakımı ve beyazlatma konusunda toplumda büyük bir talep uyanmış ve beyazlatma yöntemleri konusunda araştırmalar artmıştır.
Çok çeşitli diş beyazlatma yöntemleri bulunmaktadır. Sağlık alanında ve diğer alanlarda da olduğu gibi ilk tavsiye edilen bu işlemin alanında uzman diş hekimleri tarafından özel cihaz ve yöntemlerle yapılmasıdır. Bu şekilde yapılan beyazlatma işlemi hem sağlıklı hem de uzun ömürlü olacaktır. Aynı zamanda diş beyazlatmanın zararlı olduğuna dair toplumdaki söylentilerin önüne geçmenin tek yolu kulaktan dolma bilgilerle yapılan beyazlatma işlemi değil uzman diş hekimi tarafından yapılan diş beyazlatma uygulamasıdır.
Diş beyazlatmanın zararlı olduğuna dair yapılan yorumlar, bu işlemi kendi kendine yapmaya çalışan ya da uzman diş hekimi yerine konusunda uzman olmayan kişilere yaptırılan beyazlatma işlemlerinden kaynaklanmaktadır. Bu kişilere yaptırılan beyazlatma işlemlerinde uygun cihazlar kullanılmayıp eksik uygulama yapılması nedeniyle diş minesine ve dişin geneline zarar verilebilir. Bu nedenle bu uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Her insan daha rahat gülümsemek ve sağlıklı bir görüntüye sahip olmak için beyaz dişleri olsun ister. Birçok kişi diş beyazlatmak için çeşitli yöntemler araştırmakta ve uygulama yoluna gitmektedir.

Hkkında Dr. Sertaç Kızılkaya

Bakınız

İmplant Diş Kliniği İstanbul

implant Diş Tedavisi

Tek bir diş eksikliğinde ise eksik diş kökü yerine implant uygulanır ve üzerine diş kaplaması yapılır. Yan yana iki adet diş eksik olduğunda kemiğin durumuna göre bir veya tercihen 2 adet implant uygulaması yapılacaktır. 5 veya daha fazla diş eksikliğinde 2 adet implant yeterli olamamaktadır.

× WhatsApp ile randevu alın