Home / İmplant / Box Kutu Tekniği ile İmplant Uygulanması

Box Kutu Tekniği ile İmplant Uygulanması

Kemik miktarının az olduğu durumlarda uygulanan bir tekniktir.

Diş çekimi sonrasında bölgede kemik miktarının azalması genellikle enfeksiyonda dişler, kökü kemiğe yapışık dişler veya ortodonti nedeni ile çekilen dişler sonrasında görülür. Özetle diş çekimini takiben alveol kemiğinde implant uygulaması için yeterli kemik hacmi olmadığı durumlarda uygulanır. Amaç kemik hacmini arttırmaktır.  Bu sayede implant yapımı için elverişli olmayan bölgelere implant uygulaması olanağı elde edilmiş olur. Klinik olarak, bu tip vakalara box tekniği kullanılarak uygulama yapılmakta ve tedavi sonrası elde edilen kemik dokusu içerisine implant yerleştirilebilmektedir.

Box Tekniği ile İmplant Yapımının Avantajları

Box tekniğinin avantajı işlem yapılan kişiden ikinci bir cerrahiye gerek kalmadan tamamlanmasıdır. Uygulamada,hazır kemik malzemesi ve poly D, L-lactic acid (PDLLA) kullanılarak, kendi kendine rezorbe olan malzeme sayesinde duvar yapılır. İçerisi kemik tozu ile doldurulan bu alan 6 ay sonunda kemikleşir. Dental implant uygulaması için gereksinim duyulan kemik hacmine ulaşılabilinmektedir. Kısaca box teknik implant tedavisi için gerekli kemik hacminin elde edilebilmesi için kullanılan bir cerrahi yöntemdir.

Box Teknik Tedavi Süresi

Cerrahi uygulama gerçekleştildikten sonra implantları yerleştirilmesi 5-6 ay süre almaktadır.Bazı durumlarda implantlar bu yöntem ile birlikte aynı seansta yerleştirilebilmektedir.

İmplant uygulaması sonrasında 6 ay gibi bir süre beklenerek implant üzeri diş köprüsü,kaplaması veya diş protezi uygulaması yapılabilmektedir.

Hkkında Dr. Sertaç Kızılkaya

Bakınız

İmplant Diş Tedavisi Nedir?

İmplant Diş Tedavisi Nedir?

İmplant uygulaması ağız içinde farklı sebeplerle yitirilmiş dişlerin yerine yenileri yapılması gerektiğinde en iyi seçeneklerden ...

× WhatsApp ile randevu alın