Home / Genel / Tek Diş Eksikliğinde İmplant Diş Uygulaması Nasıl Yapılır?

Tek Diş Eksikliğinde İmplant Diş Uygulaması Nasıl Yapılır?

Eksik diş olan alanın önünde ve arkasında yer alan dişlere bir aşındırma yapmadan boşluğun bulunduğu kemik bölgesine içine implant vidasının yerleştirilmesi ve bunun üzerine tek bir kaplama yapılması ile yapılan güncel bir tedavi biçimidir. Diş köprülerine bir rakip olarak başarı ile yapılırlar. Tek diş eksikliğinde implant yapılabilmesi için yeterli boşluğun yanında bir de vidanın yerleştirileceği kemiğin vidanın çapı ve boyu ile uyumlu olması gerekir.

Birden Fazla Diş Eksikliğimde İmplant Üzeri Köprü Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diş hekimliğinde implant yitirilmiş dişlerin olduğu alanda sabit köprü restorasyonlarına olanak tanır. Bilhassa sonu serbest biten dişsiz ağızlarda kişiyi takılıp çıkarılabilen protezlerden kurtaran bir uygulamadır. Bir diş eksikliğinde bir tane implant uygulanıyorsa iki diş eksikliğinde iki tane implant uygulanmalıdır. Üç diş eksik olan alanda iki implant ve üzerine üç hadi diş kaplaması yapılması imkân dahilindedir. Ağız içindeki boşluğun ve konulacak olan implantın niteliklerine göre dört diş eksikliğinde iki implant ve üzerine dört diş konulması da bazı vaziyetlerde olanaklı olabilmektedir.

Eksik diş adedinin fazla olduğu zamanlarda oluşturulacak dikkatli bir plan ile iki veya daha fazla implant üstüne diş köprü ve kaplamaları yaparak hemen hemen doğal dişiniz gibi çiğneme işlevi veren sabit diş kaplama ve köprüleri kullanılabilmektedir.

Tüm Dişlerin Kaybedildiği Durumda İmplant Nasıl Yapılır?

Yeterli kemik hacmi var ise eğer ağızda hiç diş olmasa da sabit diş köprüleri yapılabilir ancak implant için ihtiyaç duyulan boşluk bulunmadığında üst çenede dört alt çenede iki tane implant yapılarak bunların üstüne takılıp çıkarılabilen hareketli diş protezleri uygulanır. Klasik diş protezlerinin kullanımına göre daha rahat olmasının sebebi implant üzeri protezlerin implant proteze destek ve tutuculuk sağlamasıdır.

İstanbul da İmplant Diş Tedavisi makalemizi okumanızı tavsiye ederiz…

Hkkında Dr. Sertaç Kızılkaya

Bakınız

İmplant Diş Kliniği İstanbul

implant Diş Tedavisi

Tek bir diş eksikliğinde ise eksik diş kökü yerine implant uygulanır ve üzerine diş kaplaması yapılır. Yan yana iki adet diş eksik olduğunda kemiğin durumuna göre bir veya tercihen 2 adet implant uygulaması yapılacaktır. 5 veya daha fazla diş eksikliğinde 2 adet implant yeterli olamamaktadır.

× WhatsApp ile randevu alın