Home / İmplant / İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

Cevabı en çok merak edilen sorulardan birisi de implant ömrü ne karar sorusudur. Bu yazıda size implantların ömrü ne kadardır ve bu ömrü nasıl uzatabiliriz sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız. Yazıda sizlerden gelen diğer bazı implant diş tedavisi ile ilgili sorulara da yanıt bulabileceksiniz. 

Amacımız sizleri implant diş tedavisi öncesinde bilgilendirmek ve yaptıracağınız bu diş tedavisi öncesi doğru bilgilere ulaşmanızı sağlamaktır.

Öncelikle implant nedir? Nasıl yapılır sorularının yanıtını vermeye çalışalım. 

Eksik diş köklerinin fonksiyonlarının yeniden kazanılması amacı ile ağız içerisinde alveol kemiği içerisine uygulanan yapay diş kök vidasıdır diyebiliriz. İmplant malzemesi titanyum ile üretilir. Biyolojik olarak uzun ömürlü ve sağlıklı bir malzemedir. Diş fonksiyonlarının büyük oranda yeniden kazanılmasını sağlar.

Çiğneme fonksiyonunu nerede ise kendi dişiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz,

Tam da dişleri kaybedip hayata küsmüş iken insana büyük moral veren bir tedavi yöntemidir, Tek diş eksikliğinde veya daha fazla sayıda dişin eksik olması durumunda uygulanabilirler. Bütün dişlerin kaybedildiği durumda nerede ise kurtarıcı gibi kişiye yeni bir umut ve destek verirler. 

İmplantlar sayesinde kazanılan bunca avantaj ne kadar size hizmet edebilir? Sonuçta kendi dişini bile belirli bir süre kullanabilmiş kişiler için yapılan implantın ömrü ne kadar olacaktır? İşte bu can alıcı soru için farklı kaynaklarda farklı bilgiler yer alabilmektedir. Bunun doğrusu nedir? Yapılan bir implantın ömrü ne kadardır?

İşte burada sizi gerçeklerle yüzleştirmek zorundayız. Sizin implant tedavisi öncesi duymak istediğiniz ve duyduğunuzda da size moral olan o sihirli cümlelere bu bilime dayalı yazımızda bulamayacaksınız maalesef. 25 yılı aşan mesleki deneyimimde birçok hasta için bu sorunun memnun edici cevabı implantları implantı ömür boyu kullanırsınız şeklinde beklenir. İşte gerçekte durum malesef tamamen böyle değildir.

Yazının devamında bunun nedenlerini ve gerçeğin ne olduğunu sizlerele açık ve net bir şekilde paylaşacağım. Gerek mesleki tecrübelerim gerekse bilimsel çalışmalar sonucunda erişilmiş veriler sizler için rehber niteliğinde olacak. Size duymak istediklerinizi değil implant ile ilgili gerçekleri aktarıyor olacağım. Hoşunuza gidip gitmemesi önemli değil. Benim için önemli olan sizin doğru bilgilere ulaşıyor olmanız. Benim veya kliniğimde diğer doktor arkadaşlarının implant yaptığı hastalarınızdan birisi de olabilirsiniz, Bilgiye ulaşmak ve aydınlanmak sizi ve diş sağlığınızı daha iyi mertebelere taşıyabilmemizin bir yoludur.

İmplant Diş Tedavisi
İmplant Diş Tedavisi

Daha iyi bir çiğneme fonksiyonu için büyük katkı sağlayan implantların ömrü en çok merak edilen konulardan birisi olarak bugünkü yazımızın konusu olacak. Diş implantının ömrünü belirleyen faktörleri sırası ise ele alıp sizleri genel çerçevede bilgilendirmek amacı ile yayınlayacağım. Her zaman belirttiğim gibi yazı genel bilgiler içerir ve kişiye özel durumlar ve farklılıklar olabilir. Tedavi ihtiyacınız olduğunda bireysel olarak farklılıklarınız göz önüne alınarak diş Hekimi tarafından bilgilendirilirsiniz.

Şimdi implantların ömrü ile ilgili en önemli konudan başlayarak ilerleyelim.

Hkkında Dr. Sertaç Kızılkaya

Bakınız

İmplant Diş Tedavisi Nedir?

İmplant Diş Tedavisi Nedir?

İmplant uygulaması ağız içinde farklı sebeplerle yitirilmiş dişlerin yerine yenileri yapılması gerektiğinde en iyi seçeneklerden ...

× WhatsApp ile randevu alın