Home / Genel / Yarık Dudak Damak Tedavisi

Yarık Dudak Damak Tedavisi

clift-lip-palate-treatment-img

Ağız damak veya çatı iki bölümden oluşur, (ön dişlerin arkasında ağız ön kemik parçası) sert damak ve yumuşak damak (ağız arkasındaki etli ve esnek bir bölüm). dudaklar yedinci haftaya dördüncü sırasında oluşan sırasında damak, gebelik dokuzuncu hafta altıncı oluşturulmaktadır. Orofasial yarıkların olarak, bebeğinizin dudak veya damak tamamen oluşturmayan ortaya en yaygın doğum kusurları oldukları Yarık dudak ve yarık damak, dudak veya damak fiziksel bir boşluk ya da bölünmüş bırakarak anılacaktır.

Belirtileri

Yarık dudak, üst dudak üzerinde küçük bir çentik ya da tüm yol burun uzanan geniş bir açılım olarak görülebilir. Bir yarık damak damak (yumuşak damağın) sadece arka kısmını içerebilir veya damak (sert ve yumuşak damak) tümüne uzatabilirsiniz. Bir yarık damak beslenme, konuşma ve işitme ile ilgili sorunlara yol açabilir. Yarıklar da kulak enfeksiyonları ve diş problemleri ortaya çıkması ile ilişkilidir.

Türleri

Yarıklar aşağıdaki tiplere ayrılabilir:

Yarık dudak yalnızca (kısmi veya tam)
Yarık damak, yalnızca (kısmi veya tam)
Yarık dudak ve yarık damak bir
Tek taraflı Clefting: ağız bir tarafında yarığına
İkili Clefting: ağız bölgesinin her iki tarafında yarığına

Nedenler

Bu doğum kusurları kesin nedenleri bilinmemektedir. kusurlar, kalıtsal veya gebelik gibi sırasında belirli çevresel faktörler ile bağlantılı olabilir:

Bazı ilaçların etkisi (bazı ilaçlar akne, sedef hastalığı, kanser ve nöbet tedavisinde)
Uygun bir diyet eksikliği
Bazı kimyasal maddeler ya da virüsler maruz kalma
Gebelik öncesi, gebelik ve diyabet sırasında Sigara

Tanı

Yarık damak ve dudak vakalarının çoğu doğumda açıktır ve tanı için herhangi bir özel test gerekmez. Bir yarık dudak gelişmekte olan fetusta ultrason kullanarak teşhis ancak fetus ‘ağız çatı düzgün inceledi edilemez bir yarık damak teşhis zordur edilebilir.

Tedavi

Yarık dudak ve damak tamir veya özel plastik cerrahi teknikleri kullanılarak kapatılabilir. Yarık dudak ameliyatı genellikle yaş ve yaş 6 ila 12 ay arasında yarık damak ameliyatı 2 ila 3 ay arasında yapılır. Cerrahinin amacı yarık dudak bariz kozmetik deformite düzeltilmesi ve yemek konuşmak, nefes ve duymak için çocuğunuzun yeteneğini geliştirmektir ..

Yarık dudak ameliyatı: Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır (bebeğinizin uykuya olduğu). kas ve çevresinde doku ayrılacak şekilde cerrahın yarığın her iki tarafına da insizyon yapar. Doku ve kas yeniden düzenlenir ve dudak her iki tarafın yarık kapatmak için birleştirilir. Ameliyat sırasında dekolmanı ve kas yeniden konumlandırılması ve böylece dudak normal görünümünü ve işlevini geri, ağız çevresinde dairesel kas yaratıyor. Burun İmar de burun için ek destek sağlamak için yarık dudak ameliyatı sırasında gerekli olabilir.

Yarık damak ameliyatı: Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır. Doktorunuz yarık her iki tarafında kesiler, birlikte yarık etrafında doku ve kasları getiriyor yapar ve bunu kapatmak için yarığı birleştirir. Ameliyat sırasında, yumuşak damağın kasları daha etkili konuşma sağlamak için yeniden konumlandırılmış olan.

İnce dikişler azami ölçüde cerrahi yara aza indirmek için, her iki prosedürler için kullanılmaktadır. stiches dokunun iyileşmesi ile emilir. Bu ameliyatlar görünüm ve işlev ilk sonuçları iyileştirmek için takip prosedürleri gerektirir. Çocuğunuz büyüdükçe Ayrıca, diş ve ortodontik ameliyatları ve konuşma terapisi de gerekli olabilir.

Hkkında Dr. Sertaç Kızılkaya

Bakınız

İmplant Diş Kliniği İstanbul

implant Diş Tedavisi

Tek bir diş eksikliğinde ise eksik diş kökü yerine implant uygulanır ve üzerine diş kaplaması yapılır. Yan yana iki adet diş eksik olduğunda kemiğin durumuna göre bir veya tercihen 2 adet implant uygulaması yapılacaktır. 5 veya daha fazla diş eksikliğinde 2 adet implant yeterli olamamaktadır.

× WhatsApp ile randevu alın