Home / İmplant / İmplant Tedavisi Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İmplant Tedavisi Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İmplant işlemi öncesinde ağızda yitirilen dişlerin neden yitirildiğinin bilinmesi, ağızda mevcut kemiğin durumu ve ağzın genel durumunun bilinmesi bağlamında önemlidir. Ağızda kalan dişlerin çürük veya periodontal sorunlu olması uygulanacak olan implantın uzun ömürlü olup olmamasını etkiler. Enfeksiyon bulunan dişler kesinlikle tedavi ettirilmeli, çürük dişlere dolgu veya kanal tedavisi uygulanmalıdır.

Enfeksiyonlu diş etleri var iken implant uygulanması kısa süre sonra implantın kaybedilmesine sebep olacak kadar mühim bir mevzudur. Diş eti hastalığının tedavi edilmesinin ardından implant uygulanmalıdır.

İmplant Diş Tedavi Planı

Implant işlemi yapılmadan önce yapılacak iyi bir plan işlem sonrasında yaşanacak sorunları en aza indirecektir. Diş gıcırdatma veya kontrol edilemeyen şeker gibi sorunlar olduğunda implant işleminde pürüzler yaşanacaktır. İmplantın hangi bölgeye ve kaç adet konulacağı üzerine binecek yüklerin dağlama gibi konularda diş hekimi deneyim ve bilgisiyle size gereken bilgileri sunacaktır. Farklı kliniklerde birbirinden farklı implant tedavi planları yapılabilir. Bu farklılıklarla ilgili olarak aklınıza takılan soruları diş hekiminize sormanız özellikle tedavi öncesinde size tavsiye ederiz. Tedavi planında sadece yapılacak implantların sayısı ve konumu önemli değildir. Bununla birlikte ağızda zaten olan dişlerin durumu onlara nasıl bir tedavi yapılacağı ve uygulanacak implant üzeri köprü veya protezler ile uyumu da fazlasıyla önem arz eder. Bazen ağızda yalnızca estetik problemlerin olması bile diğer dişlere müdahale edilmesine sebep olabilir. Tedavi planının estetik işlev ve konuşma seslerinin istenilen biçimde olacağı şekle göre yapılması gerekir.

Çene Kemik Yapısı İmplant İçin Önemlidir

İmplant işlemi diş çekiminin neredeyse tam zıttı bir uygulamadır. Yani kemik içinden diş çıkarmak yerine kemik içine diş kökü yerleştirme uygulamasıdır. Lokal anestezi uygulandıktan sonra uyuşan alanda diş eti hafifçe kaldırılarak alttaki kemik bölgeye ulaşılır. Bu bölgenin ihtiyaç duyulan uzunlukta ve genişlikte olması gerekir. İhtiyaç duyulan kemik bulunmadığı zamanlarda bazen kemik genişletme bazen de kemik tozu gibi destekleyici işlemler yapılabilir.

Tek Diş Eksikliğinde İmplant Diş Uygulaması Nasıl Yapılır? adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz…

Hkkında Dr. Sertaç Kızılkaya

Bakınız

İmplant Diş Tedavisi Nedir?

İmplant Diş Tedavisi Nedir?

İmplant uygulaması ağız içinde farklı sebeplerle yitirilmiş dişlerin yerine yenileri yapılması gerektiğinde en iyi seçeneklerden ...

× WhatsApp ile randevu alın