Home / Ağız ve Çene Cerrahisi / Sinüs Lifting

Sinüs Lifting

Üst çenede, her iki yanakta diş köklerinin üst kısmında bulunan anatomik boşluklara maksiller sinüs adı verilir. Burnumuzdan aldığımız hava, burun iç kısmına açılan sinüs ağızlarından bu boşluklara girip nemlenerek ciğerlere ulaşır.

Maksiller sinüsler hayat boyu büyümelerini sürdürürler. Sinüslerin hacmindeki artış, üst çenelerdeki kemik hacminde azalmaya yol açar. Üst çenede bu boşluklara yakın yerlerde meydana gelen diş kayıpları bu sinüs boşluklarının hacminin artmasına neden olabilir.

 

Sinüs Lift Ameliyatı
Sinüs Lift Ameliyatı

Bu bölgede implant uygulaması yapılması durumunda ise buna engel teşkil edecek boyutlara ulaşabilir. Bu durumda, sinüs lifting adı verilen, özel bir cerrahi müdahale uygulanması gerekir. Sinüs tabanı cerrahi olarak kemik tozu ile doldurulur ve implant uygulamasına olanak verecek şekilde bir kemik oluşumu sağlanır. Daha sonra ise 5-6 kemikleşme tamamlandıktan sonra implantlar yerleştirilebilir.

Sinüs lifting sağlıklı her bireye uygulanabilir. Ancak, aşırı sigara içen bireylerde kemikleşme, dokulardaki kanlanma yeterince olamayacağı için bozulabilir. Ayrıca son 6 ayda radyoterapı, kemoterapi ve by pass geçirmiş hastalara konsültasyon yapılarak tedavi girişimine karar verilir. Akut sinüzit durumlarında ise yapılması uygun değildir.

Hkkında Dr. Sertaç Kızılkaya

Bakınız

İmplant Uygulama

İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

Cevabı en çok merak edilen sorulardan birisi de implant ömrü ne karar sorusudur. Bu yazıda ...

× WhatsApp ile randevu alın