Home / Estetik Diş Hekimliği / Diş Estetiği

Diş Estetiği

Dişlerin sağlıklı olması kadar estetik ve güzel olması da önemlidir. Estetik olarak güzel gözüken dişler insanların kendilerine olan güvenine katkı sağlar. Estetik diş hekimliğine olan ilginin artması ve medyanın da bunu desteklemesi ile beraber özellikle diş hekimliğinde de diş estetiği ön plana çıkmaya başlamıştır. Teknolojinin gelişlimi ile beraber estetik diş uygulamaların daha hızlı ve profesyonelce yapılma imkanı doğmuştur. Eskiden rahat gülümsemeyi engelleyen dişleriniz var ise, bu dişlere ufak dokunuşlarla gülüş estetiği sağlanabiliyor.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber kullanılan materyallerin elastikiyetinin artması ile beraber komplike gözüken çözümler çok basit şekilde halledilip hastaya başarılı bir tedavi sağlanabilir. 4-5 gün içinde güzel bir gülüşe kavuşup tekrar gündelik yaşamınıza dönmeniz mümkün. Diş hekimliğinde sadece bembeyaz ve dümdüz bir gülüş olmamalıdır. Dişler doğal gözükmeli, dişlerin size özel olduğunu görebilmelisiniz. Yüzdeki hatlar, hafif çizgiler bile diş estetiğinde önemlidir. Genel görüntüyü harmoniyi bozmadan, küçük renk farklarını gidererek ve ufak dokunuşlar sağlayarak kişinin dişlerinden ve gülüşünden memnun olması artık günümüzde çok kolay.
Günümüzde estetik porselenlerle bu tedavi rahatça sağlanabilir. Diş aralıklarının fazla olduğu durumlarda, porselen laminate tedavisi uygundur. Hazırlık yaptıktan sonra prova yapılır ve arkasından porselen dişler yapıştırılır. Porselen yapraklar, içinde metal olmayan ince tırnak kalınlığında yapılardır. Işık geçirdiği için ve içinde yabancı madde içermediğinden, hasta güldüğünde doğal ışık ortamında dişleri kişinin kendi dişi gibi görünmesini sağlar.

Porselenlerde teknoloji ilerledikçe avantajlar sağlamaktadır. Eskiden kaplama olarak nitelendirdiği porselenler dayanıklı olsun diye metal yapılıyordu ve yaşam ömrü 6-10 yıl dayanır. Bu süre geçtiğinde, metalin rengi diş etlerine siyah yansımaya başlardı. Bunların mutlaka değişmesi gerekiyordu. Şimdiki teknolojide tamamen porselenden dişler yapılmaktadır. Bir dişi 1 mm soyduğumuzu düşünürsek, yerine tamamen porselenden yaprak şeklinde yapıştırılır ve ömür boyu kendi dişi gibi hasta dişlerini kullanır. Genelde hastaların porselen kaplamaları ile ilgili yaşayacakları sıkıntılardan biri, işlem süresince geçici dişleri ile tamamen dişsiz kalabilecekleri korkusu yaşamalarıdır. Hastalar bu işlem sırasında dişsiz kalmazlar, ilk dişlerinin orijinal formunda geçici dişler yapılır, hastalar bunlardan son derece memnun kalır. Rahatlıkla kullanabiliyorlar. Üst çene 10 gün gibi sürede yapılır. Hastanın sosyal hayatı, iş hayatı aksamadan yenilenmiş dişlere sahip olma şansı olmaktadır. Herkes daha düzgün ve güzel dişlere sahip olmak ister.

Hkkında Dr. Sertaç Kızılkaya

Bakınız

İmplant sonrası komplikasyonlar

Bu sorunlar implant cerrahi işlemle yerleştirilmesini takip eden birkaç gün içinde gelişir. Hasta cerrahi sonrası ...

× WhatsApp ile randevu alın