Home / Ağız ve Çene Cerrahisi / İmplant Ömrü Kaç Yıl?

İmplant Ömrü Kaç Yıl?

Uygulanan diş implantlarını bir ömür boyu kullanılmak için yaptırırsınız ancak implantlarında belli bir ömrü vardır. Ağzımızdaki doğal dişleri bile belirli bir süre kullanabildiğimiz e göre implantlar içinde özellikle çene kemiğinin erimesi ve yaşlılık ile beraber doğal atrofi adı verilen kemik yıkımı sürecinden etkilendiği bir gerçektir.

Piyasada satış yapmak amacıyla bir ömür boyu garantili verilen implant aslında sizin onlara baktığınız kadar hizmet verirler. Zamanında periyodik muayenelere giden hastalar için yani kontrol altındaki hastaların diş implantlarının 30-40 sene sorunsuz ağızda kaldığını biliyoruz.  Günümüzde sağlıklı bir şekilde ağızda kalma süresi hakkında birçok farklı bilgi alablirsiniz. Eğer ağzımızdaki implantları uzun süre kullanmak istiyorsanız yıllık diş hekimi kontrollerine kısaltmadan gitmenizi tavsiye ederim.

Diş etlerinde ve kemik yüzeyinde sorun ortaya çıktığında zamanında tedavi yapılması sayesinde implantınızın ömrü uzayacaktır. Bilinmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi implantların tek başına ağızda hizmet etmediğidir.

İnsanlar ile beraber implant üzerindeki protezlerinin ömrü de son derece önemlidir. İmplantlarda herhangi bir sorun oluşmasa da bunun üzerindeki protezde sıkıntı yaşanabilir. Bu protezlerin tamiri veya tamiri mümkün olmadığı durumlarda yeniden yapılması gerekebilir . Implant ömrünü kısaltan önemli etken diş eti hastalıklarıdır

Ağız bakımına önem göstermeyen kişilerde dişeti hastalıklarının oluşma ihtimali çok yüksektir. Yeterli ağız bakımının yapılmadığı durumlarda diş eti hastalıkları kısa süre içerisinde oluşur ve ilerler. Diş implantlarının kaybedilmesine sebep olan bu hastalıkların en önemli nedenlerinin başında sigara ve alkol gelmektedir. Bu kötü alışkanlıklar ı devam ettiren kişiler kendi dişlerinde yaşadıkları olumsuzlukları implantlar ile de yaşarlar. Zaman çeisinde de implant kayıpları oluşur.

Hkkında Dr. Sertaç Kızılkaya

Bakınız

İmplant Uygulama

İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

Cevabı en çok merak edilen sorulardan birisi de implant ömrü ne karar sorusudur. Bu yazıda ...

× WhatsApp ile randevu alın