Home / Ağız ve Çene Cerrahisi / İmplant seçiminde nelere dikkat edilmeli?

İmplant seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Son yıllarda çok konuşulan bir tedavi yöntemi olan impplant tedavisi günümüzde güvenilirliğini de ispatlamıştır. İmplant yaptıracak kişi dikkat etmesi gereken konular vardır.

1-İmplant yapacak hekimin konusunda tecrübeli ve yetkin olması çok önemlidir.

2-İmplantın markası ve üretildiği yer son derece önemlidir. Nerede üretildiği belli olmayan veya birkaç yıl sonra gerektiğinde parçaları bulunamayacak implantlarla uzak durmak gerekir.

3-İmplantın markası hem yapıldığı titanyum malzeme kalitesini hem implantın geometrik şeklini ve implant yüzey özelliklerini yani kemikle kaynaşan implant yüzeyinin özelliklerini farklı kılar. Bu nedenle güvenilirliği kanıtlanmış implantlar ile çalışılması tavsiye edilir.

Konuyu önemseyen kliniklerde mutlaka ileriki  yıllarda bile gerektiğinde parçaları bulunabilecek implantlar tercih edilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktada implantın doğru planlanmasıdır iyi yapılan bir planlamayla sonuçlar yüz güldürücü olmaktadır.

İmplant yapılmadan önce gerek panoramik diş röntgenleri, gerekse tomografi ilerden faydalanarak iyi bir planlama yapmak mümkün olmaktadır . Çene kemiği görüntüleri alındıktan sonra yapılacak implantlar ve üst yapısıyla ilgili planlama yapılır. Bu planlamada kaç tane implant  yapılacağı ve implantlar üzerine ne tür bir diş protezi uygulanacağına karar verilir. İmplantların sayısı ve pozisyonları  son derece önemlidir.  Yükleri uzun yıllar sorunsuz olarak üzerindeki protez ile birlikte taşıyacak şekilde uygulanmalıdırlar . İmplant uygulaması sonrasında da yapılacak  ağız bakımı da en az implant markası ve implantın iyi uygulanması kadar önemli olmaktadır . İmplant uygulanan ağızda doğal dişlerin bakımı gibi özenli bir temizleme yapılması gerekir. İmplant ömrünü uzatmak için ağız duşu  diş ipi ve arayüz fırçaları kullanılması tavsiye edilir .

 

Hkkında Dr. Sertaç Kızılkaya

Bakınız

İstanbul da İmplant Diş Tedavisi

İstanbul’da İmplant Diş Tedavisi

Diş kliniğimizde implant işleminin cerrahi bölümü, uzman diş cerrahlarınca, implant üzerine yapılacak kuron, köprü vb ...

× WhatsApp ile randevu alın